Su deposu temizliği

Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?

Su deposu temizliğinde Öncelikle su deposundaki mevcut su tamamen boşaltılır. Sonrasında su deposunda kaba temizlik, kimyasal temizlik, ince temizlik ve durulama yapılır. üçüncü aşamada su deposu dezenfeksiyon işleminin ardından su deposunda son bir durulama işlemi yapılır. Son olarak su deposu temizliği bittiğinde depoya temiz su verilir, içme sularına yönelik gerekli test ve analizler yapılır, parametreler kayıt altına alınır.

Su Deposu Temizliği Periyodu Nedir?

İçtiğimiz, yemeklerde kullandığımız, dişimizi fırçaladığımız, banyo yaptığımız, çocuklarımıza içirdiğimiz suyun temiz olması için depo temizliğini günü gelmeden yaptırmalıyız.

Eğer Su Depo Temizliği Yapılmazsa Ne Olur?

  • Su isale hattındaki borular demir boru ise depoda pas birikir.
  • Zamanla depoda çamur birikintisi oluşur.
  • Sirkülasyon olmayan yani durgun olan su deposu 4–10 gün süre zarfında kendi kendine bakteri üretir.
  • Sac depoların yüzeyi zaman içerisinde paslanabilir ardından da çürüyüp delinir.
  • Mantar tabakası oluşabilir ve böceklere yuva olur.

 

Su deposu temizliği
Su deposu temizliği

Su deposu temizliği ve depo dezenfeksiyon uygulaması

Öncelikle su deposu içerisindeki mevcut suyun tüketilmesini istiyoruz ve su deposu içerisinde tüketemediğiniz kalan suyu ekiplerimiz dalgıç pompaları ile tahliye edecektir. Tahliye işlemi bittikten sonra ekiplerimiz su deposu içerisinde güvenli iş kıyafetleri ve hijyen elbiseleri ile su deposu temizliği için depo içerisine girecektir. Öncelikle depo içerisinin fiziksel temizliğini yani (kir, pas, tortu vb.) gibi pislikleri su deposu içerisinden tahliye edecektir. 170 bar basınçlı kompresör ile depo yüzeyi tamamen temizlenecektir. Temizleme işlemi bittikten sonra depo yüzeyini ‘sodyum hipoklorit (NaCIO)’ ile tüm yüzeyin dezenfektesi yapılır ve tekrar 170 bar basınçlı kompresör ile defalarca durulanır. Durulama işlemi bittikten sonra deponuzu temiz ve sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. uzman ekibimiz su deposu içerisindeki kusurları ve depo için yapılması gereken bir işlem varsa onları size dezenfekte bilgi formunun açıklama bölümünde size gerekli bilgileri yazılı olarak aktaracaktır.

Yapılan araştırmalarda temizlenmeyen su depoları insan sağlığını tehdit edecek birçok mikrop ve mikroorganizmaları bünyesinde barındırır ve bu savımızı destekleyen bir araştırma da  Uluslar arası Dünya sağlık örgütleri yapmış oldukları araştırmalarda gösteriliyor ki sağlıksız ortamda su ile temas halinde, ölüm riski altıncı sıradadır. Ayrıca yaşamımızın her alanında hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan su, evimizdeki musluklardan aktığı sürece hangi şartlarda ve nitelikte depolandığı ve korunduğunu önemsememiz gerekir. Temizlenmeyen su depolarında insan hayatına son verecek olan bazı mikroplar örn. Tipo, kolera, hepatit vb. bunun gibi sayamadığımız birçok bakteri türünü barınma olanağı sağlar. Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu tür mikroorganizmalar sadece şebeke suyunu içerek değil ayrı zamanda duş alırken, ellerimizi yıkarken, dişlerimizi fırçalarken de kullanıyoruz. Bu yüzdende ben musluk suyu içmiyorum gibi düşünceler bu durumu değiştirmez.

 

Her Su Deposu Temizliği Yapana Güvenmeyin

Genelde yapılan şikâyetlerin tümünde ehliyetsiz kişi, kurum ve kuruluşlar uygun fiyata ben temizlerim diyen kişilerin çalışmayı yaptıkları ve yapılan çalışmalardan kesinlikle memnun kalınmadığı anlaşılmaktadır. Lütfen bu tür firmalara kesinlikle itibar etmeyiniz. Firmaların yeterlilik sertifika ve belgelerine bakın. Referanslarını sorgulayın. Ve su deposu temizliği yapan kurum, kuruluş, kişi ve kişilerin sağlık sorunları var mı ve bulaşıcı hastalık taşıyor olup olmadıklarını sorgulayın. Uygunsuz ekip ve ekipmanlar ile iş güvenliği uzmanı olmadan yapılan çalışmalarda hayati önem arz eder. Eğer örnek vermemiz gerekirse apartman görevlisi tarafından yapılan su deposu temizliğinde kullanılan sırasında ve yanlış kimyasaldan dolayı feci ölüm riskleri ile karşı karşıya olabilirsiniz. Genelde ehliyetsiz kişilerin kullandığı dezenfekte ürünleri, çamaşır suyu ve deterjan gibi ürünlerdir. Genelde su depolarında oksijen oranı çok çok düşüktür ve hava akımı olmaz.
Bu nedenle uygun olmayan temizlik ürünleri ile yapılan su deposu temizliği sonucu kaçınılmaz son ölüm ile sonuçlanır.

Biz Belediye’den geliyoruz diyenlere inanmayınız. Çünkü Resmi kuruluşlar bu tür hizmetler yapmamaktadırlar.

Su deposu temizliği ve dezenfektesi, dezenfeksiyonu bu konuda ilgili bakanlığın 2007/67 genelgesinde belirttiği gibi her kurum ve kuruluşun belirli aralıklarla yaptırması gerekli ve zorunlu bir hizmettir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir